5. 12. 2016
Hypoteční úvěr je často jedinou formou zadlužení, kterou je většina lidí ochotna přijmout. V současné době se hypotéky pohybují na historickém minimu a jsou velmi levné. Vždyť úroková sazba již prolomila magickou hranici 2 % a dohodnout si úrok kolem 1,7 % není žádný problém. Tím se hypotéky staly dostupné téměř pro každého a hodně lidí toho využívá. Někteří však na tuto půjčku nahlížejí příliš růžovými brýlemi a myslí si, že dostanou několik milionů na počkání a bez práce. Jenže tak to není. Pojďme se společně podívat na 5 nejčastějších mýtů, které se kolem hypotečních úvěrů objevují.
Mýt č. 1: I s prázdnou peněženkou dostanu kolik chci
Žádat o hypotéku bez jakýchkoliv úspor? Do letošního října to ještě šlo, i když to vůbec nebylo snadné a už vůbec ne zodpovědné. Po úpravě zákona však banky již nesmí půjčovat 100% půjčky, ale jen zhruba 90-95 % celkové částky. Vytvořit se rezervu na nenadálé situace se tak vyplatí víc, než kdy jindy.
Mýt č. 2: Schválení hypotéky už je pouze formalita
Představa, že přijdete na přepážku banky, zažádáte si o hypotéku a za půl hodinky odcházíte s tučným balíkem peněz v kapse, je poměrně utopistická. Než vám banka půjčí nějaké peníze, předchází tomu spoustu papírování, dokládání nejrůznějších dokumentů, potvrzování příjmů ze strany zaměstnavatele, odhady nemovitosti, …
Mýt č. 3: Co nejdřív to splatím a ušetřím
Čím dříve je dluh splacen, tím méně zaplatíte na úrocích. Ovšem tím vyšší budete mít i měsíční splátku. Pokud máte dostatečný příjem, není to žádný problém, ale jiná situace nastává ve chvíli, kdy s takovou splátkou sotva vyjdete. Proto je lepší dobu splatnosti trochu natáhnout a spíše si šetřit bokem nějakou rezervu, kterou můžete využít hned po skončení doby fixace. Po té je totiž možné hýbat jak s výší splátek, tak s dobou splatnosti. A navíc nebudete žít několik desítek let ve strachu, že se vám rozbije pračka a vy nebudete mít na novou.
Mýt č. 4: Prodejní cena = odhadní cena
Mnoho lidí se domnívá, že jim banka půjčí tolik, kolik zaplatili prodejci nemovitosti. Ale tak to není. Banka se neřídí prodejní cenou, za kterou jste nemovitost pořídili, ale tzv. odhadní cenou, kterou určí odhadce banky. A ta se může často lišit až o několik stovek tisíc korun.
Mýt č. 5: Všecko si zařídím a oběhám sám
Je to také možná varianta, ale připravte si hodně dnů dovolené. Podpisem úvěrové smlouvy proces zdaleka nekončí, ale je potřeba zařídit spoustu dalších věcí, jako je například pojištění, zapsání nemovitosti do katastru nemovitostí, pečlivá kontrola všech smluv, úschova peněz, … Využijte pomoci profesionálů a soustřeďte se na to, co je pro vás prioritní a podstatné.
Autor: Vitalii Kremsenko
Na trhu s nemovitostmi se pohybuji od roku 2016, promoval jsem na několika vysokých školách.
Jsem ženatý, mám dceru.
Často se ptám: Proč pracuji jako realitní makléř? Rád pomáhám klientům řešit jeden z nejdůležitějších problémů v životě, a to zorganizovat proces prodeje nemovitostí tak, aby klient měl v době prodeje možnost získat nejvyšší možnou cenu za svůj majetek nebo aby mohl výhodně pronajmout nemovitost spolehlivému nájemci. Je pro mě velmi důležité, aby klient byl s mou prací vždy spokojen. V takovém případě mě ve většině případů doporučí svým přátelům, jako vždy doporučíte svým přátelům službu, se kterou jste spokojeni.
Mým předposledním pracovištěm byla stavební společnost, kde jsem dělal stejnou práci každý den. Práce mě neuspokojovala. Současně jsem začal spolupracovat s přímou prodejní společností. Mnoho pravidel procesu prodeje mi nebyla jasných, ale tato společnost měla velmi efektivní systém školení. Teoretické znalosti byly okamžitě použity v praxi, což velmi rychle zlepšilo kvalitu prodejních technik. Každé povolání vyžaduje určité dovednosti od odborníka.
Proč rád prodávám? - Úspěšný prodej nutí člověka neustále se učit nové věci a rozvíjet komunikační dovednosti, rád se učím, rozvíjím a zlepšuji své profesionální dovednosti jako realitní makléř.
Díky tomu vám mohu pomoci najít efektivní prodejní strategii, v důsledku které prodáte svou nemovitost lépe, než jste očekávali. Je to jako ve sportu, pokud se naučíte hrát tenis sami, pak ve hře dosáhnete minimálních výsledků, pokud jste však vedeni profesionálním trenérem, budou Vaše výsledky v tenisové technice mnohem lepší. Odkud to vím? Z vlastní zkušenosti - můj otec mě v 6 letech přihlásil na plaváni a já se tomu aktivně věnoval až do svých 16 let. Poté jsem 4 roky dělal profesionálně moderní pětiboj.Proto doporučuji: Pro obchod s nemovitostmi si vyberte profesionála a získejte maximální výhodu pro sebe.
S pozdravem, Vitalii Kremsenko