Jak a v čem bydlíme? A proč?

Jak a v čem bydlíme? A proč?

Jako realitní makléř musím mít přehled o tom, kdo a jak žije. Bydlíme více v bytech, nebo v domech? Čísla vás možná překvapí…

 

Bydlení můžeme jednoduše rozdělit do několika skupin:

  • v rodinném domě
  • v bytě, který je tzv. družstevní
  • v bytě, který máme ve vlastnictví
  • v nájmu
  • nějak jinak, co se nehodí do žádné varianty

 

1. Bydlení v domech

Úplně nejčastěji bydlíme v klasických rodinných domech. Lidé, kteří takhle žijí, vidí hlavní výhodu v soukromí. Nerušíte sousedy a oni zase vás, máte možnosti využít zahradu, většinou lépe zaparkujete a podobně. Na druhou stranu, o dům a okolí je potřeba se starat.
V domech bydlí 44 % obyvatel. Je to nejčastější typ bydlení u nás.

 

2. Ve vlastním bytě

Hlavní výhodou je jakási bezstarostnost bydlení. O věci, které u domu zařizujete sami, se kolem bytu stará vámi zvolení lidé ze sdružení vlastníků. Výhodou je také fakt, že jste zapsaní na katastru, a tudíž si na byt můžete půjčit od banky.
Ve vlastním bytě bydlí 23 % obyvatel. Tedy přibližně každý čtvrtý člověk.


3. V nájmu

V Česku i na Slovensku existuje zvláštní paradox. Lidé bydlí v nájemním bydlení více méně z nouze a vnímají takové bydlení jako přechodné. Jedná se důsledek komunistického režimu, kdy lidé toužili bydlet ve vlastním. Ve zbytku Evropy i světa je nájemní bydlení zastoupeno mnohem více.
V nájmu u nás bydlí 21 % obyvatel.


4. V družstevním bytě

Tady jsou výhody bydlení v podstatě stejné, jako u bytu ve vlastnictví. Rozdíl je hlavně v tom, že jako člen družstva nejste zapsaní v katastru, ale vlastníte podíl v daném družstvu.
V družstevních bytech bydlí 9 % lidí. Tedy přibližně jeden z deseti.

 

5. Jinde

Nepatrné množství lidí bydlí například v sociálních bytech či podobných zařízeních. Když přičteme lidi bydlící pod mostem, vychází to na přibližně 3 procenta.

 

Velmi často se ale v životech lidí děje nějaká změna. Od svatby přes rozvody, narození potomků či úmrtí až po změnu zaměstnání a podobně. A to je fakt, který způsobuje i stěhování z jednoho typu bydlení do jiného.

V Česku i na Slovensku je cca 5 % obrátkovost. To znamená, že lidé se stěhují v průměru jednou za 20 let. Někdo za dvě desetiletí 4x, někdo jiný zase vůbec – je to průměr.

 

Ať už se chystáte měnit bydlení z jakéhokoli důvodu, je to věc, kterou neděláte zas až tak často. Já tyto změny řeším v podstatě každý den. Neváhejte se na mě obrátit, třeba jen s „obyčejným“ dotazem.

Vitalii Kremsenko
Autor: Vitalii Kremsenko

Na trhu s nemovitostmi se pohybuji od roku 2016, promoval jsem na několika vysokých školách.

Jsem ženatý, mám dceru. 

Často se ptám: Proč pracuji jako realitní makléř? Rád pomáhám klientům řešit jeden z nejdůležitějších problémů v životě, a to zorganizovat proces prodeje nemovitostí tak, aby klient měl v době prodeje možnost získat nejvyšší možnou cenu za svůj majetek nebo aby mohl výhodně pronajmout nemovitost spolehlivému nájemci. Je pro mě velmi důležité, aby klient byl s mou prací vždy spokojen. V takovém případě mě ve většině případů doporučí svým přátelům, jako vždy doporučíte svým přátelům službu, se kterou jste spokojeni.

 Mým předposledním pracovištěm byla stavební společnost, kde jsem dělal stejnou práci každý den. Práce mě neuspokojovala. Současně jsem začal spolupracovat s přímou prodejní společností. Mnoho pravidel procesu prodeje mi nebyla jasných, ale tato společnost měla velmi efektivní systém školení. Teoretické znalosti byly okamžitě použity v praxi, což velmi rychle zlepšilo kvalitu prodejních technik. Každé povolání vyžaduje určité dovednosti od odborníka.

 Proč rád prodávám? - Úspěšný prodej nutí člověka neustále se učit nové věci a rozvíjet komunikační dovednosti, rád se učím, rozvíjím a zlepšuji své profesionální dovednosti jako realitní makléř. 

Díky tomu vám mohu pomoci najít efektivní prodejní strategii, v důsledku které prodáte svou nemovitost lépe, než jste očekávali. Je to jako ve sportu, pokud se naučíte hrát tenis sami, pak ve hře dosáhnete minimálních výsledků, pokud jste však vedeni profesionálním trenérem, budou Vaše výsledky v tenisové technice mnohem lepší. Odkud to vím? Z vlastní zkušenosti - můj otec mě v 6 letech přihlásil na plaváni a já se tomu aktivně věnoval až do svých 16 let. Poté jsem 4 roky dělal profesionálně moderní pětiboj.Proto doporučuji: Pro obchod s nemovitostmi si vyberte profesionála a získejte maximální výhodu pro sebe. 

S pozdravem, Vitalii Kremsenko   

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů